Od profesjonalizmu wykonania montażu instalacji fotowoltaicznej zależy efektywność i trwałość inwestycji. Dlatego podczas audytu fotowoltaicznego tak dużą wagę przywiązujemy do oceny możliwości montażowych. Z kolei na nią składa się wiele elementów.
- Zacienienie terenu
Najlepiej, gdy panele są w całości odsłonięte. Wysokie drzewa i budynki, które zacieniają dach zmniejszają efektywność instalacji fotowoltaicznych. Do jej pracy na pełnych obrotach potrzebne jest nasłonecznienie.
- Rodzaj i wielkość dachu
Sprawdzimy także, czy połać dachowa, na której chcesz zamontować moduły fotowoltaiczne ma wystarczającą powierzchnię i czy jest ona skierowana w kierunku południowym. To najlepszy kierunek, dzięki któremu możesz uzyskać maksymalną efektywność paneli PV.
- Odśnieżanie
Istotny jest również problem obciążenia śniegiem. Właśnie dlatego, zwrócimy uwagę na kąt spadu dachu – dla produkcji energii optymalny kąt wynosi 30-40 stopni.
- Obciążenie wiatrem
Istnieje duże ryzyko obciążenia wiatrem – zwłaszcza w przypadku instalacji paneli na dachu płaskim wysokiego budynku, a także tych na gruncie. Po to stosujemy solidne konstrukcje wsporcze, które zniwelują to obciążenie.
- Pokrycie dachu
Ocenimy także pokrycie dachu. Od jego rodzaju zależy jakiego systemu montażowego paneli PV zastosujemy.